Rüyaların GizemiEski medeniyetlerde rüyalar doğaüstüne atfedilmektedir. Bu medeniyetlerde, rüya gören ve yorumlayanlara da kutsiyet atfedilmekteydi. Rüyaların, gelecekten mesajlar vermekte olduğu, rüyayı gören ve tabir edenlerin de gelecek ile arada köprü kurduklarına inanılmaktaydı.

En eski çağlardan beri rüyalara ilahi bir güç şeklinde bakılmaktaydı, devlet yönetiminde alınan kararlarda dahi etkili bir rol oynuyordu.  Bu gizemli dünya insanın var olduğu andan itibaren merak edilmiştir ve hala merak edilmeye devam edilmektedir. Sanatçılar, filmlerinde, tablolarında, romanlarında rüyalarının labirentlerinde gezinmektedir.  

Sigmund Freud, rüyaların bilinçdışına giden kral yolu olduğunu söylemiştir. Günümüzde ise birçok kuramcı, rüya araştırmaları yapmıştır. Ve artık şu anki bilgilerimizle rüyaların kişinin iç dünyası ile doğrudan bağlantılı olduğunu biliyoruz. Gün içinde yaşanan olaylar, hissedilen duygular, fiziksel ihtiyaçlar, rüya malzemelerini belirlemektedir. Kimi zaman düşlerimizde, rüyalarımızda uzak diyarlara yolculuğa çıktığımızı, kimi zaman da bizi yakalamaya çalışanlardan kaçtığımızı, yüksek yerlerden atladığımızı, düştüğümüzü, uçtuğumuzu görürüz. Her rüyayı kendi içinde değerlendirmek ve bireyin çağrışımları yardımıyla analiz etmek gerekir. Her bir parça bir simgedir ve mutlaka bir şeyleri temsil etmektedir. 

Rüyaların bilinçdışı istek ve arzuların doyumunu sağlayan bir işlevi vardır. Uyanık yaşantıda doyurulamayan arzular kendilerine rüyalar vasıtasıyla doyum ararlar. Kabul edilemeyen düşünceler, duygular bu şekilde çeşitli imgelerle düş yaşantısında temsil edilirler. Rüyadaki bir ağaç yalnızca bir ağaç değildir. Bireyin yaşamındaki yansımalardan sadece biridir. İçerikteki kişiler, nesneler, yerler daha önceden tanıdığımız bildiğimiz parçalardır ve bu malzemeler uyanıklık bilincimizin farkında olmadığı yerlerde depolanmıştır; ta ki düşlerde kullanılana kadar. Malzemelerin nereden tanıdık olduğunu bazı rüya analizlerinde fark edebiliriz ama bazen de bu malzemeler çözümlenemeyebilir.  

Psikoterapi seanslarında rüyalar terapi sürecinin en önemli öğelerindendir. Danışan ile yapılan çözümlemeler ile bastırılmış sansüre uğramış arzular ortaya çıkarılmakta ve bireye ruhsal olarak ifade alanları açmak hedeflenmektedir.  

 

Bu içerik, Fransız Lape Hastanesi tarafından, senCard için özel olarak hazırlanmıştır.

Bu kategorideki diğer maddeler;

Bitkiler Yararlı Mı, Zararlı Mı?

Devamını Oku

Ağrılarımız Psikolojimizden mi Etkileniyor?

Devamını Oku

İnsanoğlunun Gizli Silahı: Adaptasyon

Devamını Oku

Doğru Nefes Almak

Devamını Oku

Hayatı Daha Sakin Yaşamak İçin “Yoga”

Devamını Oku

Melisa Çayı ile Sakin Kal!

Devamını Oku

Covid-19’un Ruhsal Etkileri ve Korunma Yöntemleri

Devamını Oku

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.